iPhone DFU Mod’a Nasıl Alınır?

DFU mode ve Recovery mode, her ikisi de özellikle iOS cihaz sahiplerinin sıklıkla duyduğu iki tanımlama olmakla beraber özellikleri itibari ile birbiri ile de sıklıkla karıştırılır. Amaçları ve işlevleri farklı olan bu her iki mod’un da ne olduğunu ve cihazınızı bu mod’lara nasıl alabileceğinizi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle DFU Mode “Device Firmware Upgrade“in kısaltılmış hali olarak genellikle iOS sürüm yükseltmeleri ile alakalı olan bir moddur.

Recovery mode ise adında da anlaşılacağı gibi onarım modu olarak cihazın herhangi bir sorun karşısında geri yüklemek zorunda olduğumuzda cihazımızı aldığımız moddur. Şimdi dilerseniz her iki modu nasıl kullanacağınızı paylaşmaya çalışacağım.

Yukarıdaki resimde de görüleceği gibi cihazımız her iki mod’da ekran durumu farklı bir şekilde olur. Recovery mode, ekranda cihaz USB kablosu ile beraber iTunes’a bağlamamız gerektiğine dair bir görünüm ile bize bulunduğu modun Recovery (kurtarma) mode durumunda olduğunu gösterir.

Bir diğer mod olan DFU mode ise sanki cihazımızın ekranı siyah ve cihazda sanki hiç hayat belirtisi yokmuşçasına durur. Hatta abzı cihazlar hata ile bu moda otomatik geçer ve siz cihazınızın tamamen bozulduğu düşüncesi ile teknik servise yollar ve yüksek paralar ödemek sureti ile cihazı bu durumdan kurtarırsınız. Halbuki cihaz sadece DFU modda ve çalışır vaziyettedir, sadece onu bu moddan çıkarmak yeterli olacaktır.

Sanırım her iki mod ve arasındaki farkı bize gerekeceği ölçüde anlamış bulunuyoruz, şimdi ihtiyacımıza göre bu modlara cihazımızı nasıl alacağımızı anlatayım;

DFU Mode kullanımı
DFU Mode genellikle iOS işletim sisteminin yükleneceği zaman cihazımızı almamız gereken özel moddur. Gerek sürüm yükseltme gerekse de sürüm düşürme işlemleri için cihazımızı bu moda almamız gerekebilir. Tabi bir diğer gereklilikte çeşitli jailbreak uygulamalarının cihazımıza uygulanabilmesi açısından cihazımızı bu moda almamız istenebilir.

Resimde de net bir biçimde gördüğümüz gibi, kullanacağımız iki buton var bunlardan bir tanesi menü tuşu da diyebileceğimiz “Home” butonu bir diğeri de telefonumuzu açıp kapamaya yarayan güç butonu…

Cihazımızı açma / kapama butonuna basılı tutarak kapalı konuma getirelim.
İki saniye açma / kapama tuşuna basarak cihazı uyandıralım.
Açma / kapama düğmesinden elimizi çekmeden hızla (menü) tuşuna 10 saniye basılı tutalım.
Açma / kapama tuşundan elimizi çekelim ama menü tuşuna basmaya devam edelim.
10 saniye daha bekleyelim.
Bu aşamadan sonra cihazımız siyah ekrana dönmüş ve DFU moduna alınmış olacak, eğer bu işlemler sırasında cihazınız bilgisayara da bağlıysa çıkacak olan sistem seslerinden de işlemlerin yapıldığını anlayabilirsiniz.

Recovery Mode kullanımı
Cihazımız açıksa kapalı konuma getiriyoruz.
Cihazımızı USB kablosunu bilgisayarda takılı değilse takalım ama cihaza takılı olmamalı.
Ana ekran (home) yani menü tuşuna basılı tutup USB kablosunu cihazımıza takalım bu sırada menü tuşundan elimizi çekmiyoruz.
Yukarıdaki resimde yer aldığı gibi ekrana iTunes ve USB simgesi geldiğinde artık cihazımızın onarım (recovery) moduna almış olduğumuzu anlıyoruz.
Artık cihazımızı gerektiği zaman gerekli moda rahatlıkla alabiliriz.

Alıntıdır.