Poloniex Sitesinden Ethereum Nasıl Alınır?

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi Koinim ve BTCTurk gibi sitelerden BTC (Bitcoin) ve LTC (Litecoin) alabiliyoruz. Fakat son günlerin en hızlı yükseliş vaad eden(!) dijital para birimi Ethereum‘un ne yazık ki Türkiye’de borsası olmadığından dolayı, Ethereum‘un nasıl alınabileceğine değinmek istiyorum. Bu yazıyı hazırlarken elinizde BTC (Bitcoin) olduğunu düşünelim. Bitcoin nasıl alınacağını başka bir yazıda değinmek istiyorum. Bu yazı sonrası Ethereum‘un nasıl alınabileceğini öğrenecek bu sayede Poloniex sitesinin borsası olan diğer alt coinlerin nasıl alınabileceğini öğrenmiş olacaksınız.

Poloniex.com sitesine girdikten sonra cüzdan numaramızı öğrenebilmek için sağ üstten “BALANCES“ve açılan menüden “Deposits & Withdrawals” linkine tıklıyoruz. (Resim-1)

Resim-1

Karşımıza desteklenen tüm coinlere ait bir liste çıkacaktır. Burada BTC (Bitcoin) sırasındakİ “Deposit” linkine tıklayarak cüzdan numaramızı öğreniyoruz. (Resim-2)

Resim-2

Aşağıdaki gibi BTC Cüzdan adresimiz gözükecektir. Eğer QR Code olarak görüntülemek istiyorsak “Show QR Code” linkine tıkamamız gerekmektedir. (Resim-3)

Resim-3

Evet bu sayede BTC Cüzdan adresimizi öğrendik. Bu sayede Ethereum alabilmek için poloniex sitesine bitcoin gönderebileceğiz. Sıra geldi bu işlemleri yaptıktan sonra Ethereum almaya…

Poloniex sitesine giriş yaptıktan sonra sol üst ekranda bulunan “Exchange” linkine tıklıyoruz. (Resim-4)

Resim-4

Açılan ekranda sağda bulunan BTC (1) kısmına ve sonrada ETH (2) ‘ye tıklayalım. (Resim-5)

Resim-5

Evet, şimdi en önemli kısım olan Poloniex sitesinden Ethereum almaya geldi.

Resim-6

Şimdi Resim-6’da gözüken satın alma, emir verme ve satış yapma bölümlerini, tek tek inceleyelim.

  1. Elimizdeki Bitcoin miktarını gösterir.
  2. Satın alabilmek için anlık olarak (en uygun emir) Ethereum değerini gösterir.
  3. Satış yapabilmek için anlık olarak (en uygun emir) Bitcoin değerini gösterir.
  4. Elimizdeki Ethereum miktarını gösterir.

Resmi incelediğinizde üç bölüm vardır.

1. Satın alma bölümü : Bitcoin ile Ethereum alabileceğiniz bölümdür. Elinizdeki tüm BTC ile Ethereum almak için “Lowest Ask” da belirtilen Bitcoin miktarına tıklayınız. Böylece “Total” kutucuğunu tekrar yazmanız gerekmez. Eğer satış emirlerindeki fiyata göre almak istiyorsanız, size uygun emre tıklayınız, böylece “price” kutucuğu ve “amount” kutucuğu otomatik olarak dolacaktır. Amount (Miktar) hanesini değiştirebilirsiniz.Bu kutucukları doldurduktan sonra “Buy” tuşu ile emir vererek ethereum alabilirsiniz.

2. Satış yapma bölümü : Satın alma bölümüne benzer çalışır. Bu bölüm elinizdeki ethereumları satarak bitcoin alabilmenizi sağlar. Aşağıdaki emirlere tıklayarak da alabileceğiniz gibi, manuel de alım yapabilirsiniz. “Sell” tuşuna tıkladığınız anda satış emri verilir.

3. Sınırlama ile emir verme : Poloniex sitesinin en güzel bölümüdür. Burada istediğiniz fiyata geldiğine belirlediğiniz sınıra gelinceye kadar alım satım emri verebilirsiniz. Örnek verecek olursak;

Örnek-1
Stop : 0.020
Limit: 0.025
Amount: 100 ETH
100 Ethereum almak istiyorum, Bitcoin fiyatı 0.020 olduğunda alım yapmaya başla 0.25’e geldiğinde dur.

Örnek-2
Stop:0.025
Limit:0.020
Amount:100
100 Ethereum satmak istiyorum, Bitcoin fiyatı 0.025 olduğunda satış yapmaya başla 0.20’e geldiğinde dur.

Görüş, öneri ve sorularınızı bekliyorum.